مقایسه Flutter با React Native
برنامه نویسی
سه شنبه 21 آبان 1398
سه گوش

مقایسه Flutter با React Native


 بحث داغی که این روز ها میان برنامه نویسان به وجود آمده است ، مقایسه فریم ورک های فلاتر و ریکت نیتیو با یکدیگر هست . در این مقاله قصد داریم که به بررسی این موضوع بپردازیم که در نهایت انتخاب این که کدام یک از این فریم ورک ها مناسب تر می باشد به عهده ی خود شماست .

Flutter  و React Native دو فریم ورک cross-platform هستند که شما می توانید با یکبار کد نوشتن ، خروجی آندروید و ای او اس بگیرید و دیگر نیازی نیست برای انجام پروژه های خود از دو زبان متفاوت استفاده کنید . ریکت نیتیو اولین بار در سال ۲۰۱۵ توسط شرکت فیسبوک معرفی شد و نگاه های جدیدی را به سمت خودش جذب کرد و در سویی دیگر فلاتر در سال ۲۰۱۷ توسط شرکت گوگل معرفی شد و ۲ سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۹ اولین نسخه پایدار از آن معرفی شد .

در این مقاله می توانید فلاتر را بهتر بشناسید 

در این مقاله قصد داریم که Flutter و React Native را با پارامتر های زیر با یکدیگر مقایسه کنیم : 

  • زبان برنامه نویسی
  • معماری فنی
  • یادگیری
  • سرعت توسعه
  • دیدگاه برنامه نویسان

زبان برنامه نویسی

فریم ورک Flutter از زبان برنامه نویسی Dart استفاده می کند که سینتکس آسانی دارد و برای کسانی که جاوا کار کرده باشند قابل فهم تر است . React Native از زبان محبوب جاوا اسکریپت استفاده می کند که همین علت به محبوبیت این فریم ورک افزوده است چرا که خیلی از برنامه نویسان وب که با جاوا اسکریپت کار می کنند ، به سمت این فریم ورک تمایل پیدا کردند تا بتوانند اپلیکیشن های موبایلی نیز تولید کنند .

معماری فنی

Flutter از معماری Skia استفاده می کند . فلاتر از دارت برای ارتباط با ماژول های نیتیو استفاده می کند که این کار باعث افزایش حجم کار می شود اما دیگر نیازی به پلی برای تبدیل کردن به ماژول های نیتیو ندارد که همین امر باعث بالا رفتن سرعت و عملکرد اپلیکیشن می شود . 

React Native از Flux استفاده می کند . ریکت نیتیو هنگام اجرا ، کد های جاوا اسکریپتی خود را به ماژول های نیتیو کامپایل می کند که همین امر باعث می شود در مقایسه با فلاتر سرعت کمتری را در عملکرد خود داشته باشد.

یادگیری

شما برای یادگیری React Native باید اول JavaScript را یاد بگیرید و سپس ECS6 را فرا بگیرید و بعد کار با فریم ورک React و در انتها کار با React Native را آغاز کنید . در فلاتر شما تنها نیاز است که زبان دارت را یاد بگیرید و بعد از آن Flutter را شروع کنید . خب اگر از لحاظ یادگیری مقایسه کنیم ، می بینیم که فلاتر خیلی آسان تر و سریع تر می باشد چرا که گام های کمتری را نسبت به ریکت نیتیو دارد.

سرعت توسعه

هر دو فریم ورک کامپوننت های آماده زیادی را دارند که باعث می شوند زمان توسعه شما به شدت افزایش یابد و واقعا نمی توان گفت که از این نظر کدام یک برتری دارد چون تمام نیاز های یک پروژه را به خوبی می توانند رفع کنند.

دیدگاه برنامه نویسان

کسانی که هم ریکت نیتیو کار کردند و هم فلاتر ، به این موضوع اشاره دارند که دردسر های فلاتر خیلی کمتر از ریکت نیتیو می باشد . به عنوان مثال چون ریکت نیتیو خیلی از پکیج های آن توسط برنامه نویسان توسعه داده شده است با آپدیت ورژن پروژه شما برای استفاده از این پکیج ها بر ارور های زیادی بر خورد می کنید که واقعا کلافه کننده خواهد بود اما در فلاتر این مشکل به این شدت وجود ندارد و شما نگرانی از بابت آپدیت پکیج ها و ورژن پروژه خود نخواهید داشت. 

 

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم به شکلی کاربردی دو فریم ورک فلاتر و ریکت نیتیو را با یکدیگر مقایسه کنیم . هر کدام مزیت ها و معایب خود را دارند ، اینکه کدام بهتر است ، بستگی به خود شما دارد که کدام را برای یادگیری انتخاب کنید اما به نظر شخصی من ، فلاتر مراحل یادیگری آسان تری دارد و همچنین عملکرد بهتری از لحاظ سرعت نسبت به ریکت نیتیو دارد و آینده درخشانی در انتظار خود می بیند.

برای یادگیری فریم ورک Flutter می توانید از این دوره آموزشی استفاده کنید . 

 

دیدگاه ها
برای ثبت دیدگاه یا درج پاسخ باید عضو باشید

دیدگاهی تا کنون ثبت نشده است