فلاتر (Flutter) چیست ؟
برنامه نویسی
یکشنبه 19 آبان 1398
پارسا رضایی مرام

فلاتر (Flutter) چیست ؟


اگر علاقه مند به دنیای برنامه نویسی موبایل  باشید ، احتمالا اسم فلاتر (Flutter) را شنیده اید . در سال ۲۰۱۷ کمپانی گوگل از فریم ورک جدید خود ، یعنی فلاتر رونمایی کرد . Flutter با این که عمر بسیار کمی دارد اما به سرعت در میان برنامه نویسان محبوب و مورد توجه قرار گرفته است.

جالبی کار اینجاست که شما تنها با یک بار کد نوشتن می توانید خروجی Native اندروید و ios بگیرید در حالی که اگر میخواستید به شکل جداگانه برای اندروید و ios اپلیکیشن تولید کنید ، باید دو زبان متفاوت را یاد میگرفتید که در زمان و هزینه اصلا به صرفه نخواهد بود.

البته تنها ویژگی Flutter چند سکویی بودن آن نیست !! ویژگی های خیلی بهتری هم دارد که شخصا خودم تجربشون کردم و واقعا برای من لذت بخش بودند که در ادامه مقاله به آن ها می پردازیم .

اگر علاقه مند به یادگیری Flutter هستید ، می توانید دوره آموزش Flutter را مشاهده کنید.

همچنین در قسمت اول ویدیوکست سه گوش ، می توانید ویدیو رسمی معرفی فلاتر را با زیرنویس فارسی مشاهده کنید .

زبان مورد استفاده در  فلاتر  زبان توسعه یافته توسط گوگل به نام دارت Dart می باشد که یک زبان شی گرا و سطح بالا با شباهت به جاوا می باشد .

ویژگی های Flutter

سرعت بالا در توسعه ی اپلیکیشن :

شما در فلاتر می توانید  تغییراتی که در کدتان می دهید را در کمتر از یک ثانیه مشاهده کنید ، یعنی برای یک تغییر کوچک دیگر نیاز نیست کلا اپلیکیشن را مجدد اجرا کنید . به این قابلیت در فلاتر Hot Reloading  می گویند .   

flutter-hot-reloading

 

مورد دیگری که در توسعه سریع فلاتر وجود دارد این است که ، به عنوان مثال اگر شما بخواهید فلاتر و با زبان های بومی مثل کاتلین یا جاوا مقایسه کنید به این نکته پی می برید که توسعه دادن یک پروژه همسان در فلاتر خیلی سریع تر از کاتلین می باشد چرا که خیلی از Widget ها در فلاتر مانند ListView در فلاتر وجود دارند و تنها با چند خط کد ساده می توانید از آن استفاده کنید در حالی که در زبان های بومی استفاده از همین ListView به شدت دردسر دارد .

رابط کاربری منعطف :

یکی دیگر از مهمترین و جذاب ترین ویژگی های فلاتر ، این است که می توانید ظاهر های خلاقانه و پیچیده ای را به آسانی پیاده سازی کنید . شاید اگر بخواهید ظاهر های زیبا و پیچیده ای را در زبان های بومی پیاده سازی کنید ، دچار مشکلاتی بشوید اما در فلاتر کار شما به شدت آسان تر خواهد بود.

رایگان بودن تمام ابزار های مورد نیاز :

فلاتر کاملا متن باز و رایگان است و اصلا نیازی نیست برای استفاده از آن هزینه ای را پرداخت کنید . همین متن باز بودن فلاتر سبب شده است که پکیج های زیادی که توسط سایر برنامه نویسان توسعه داده شده است در دسترس باشد و کار را برای شما آسان تر کنند.

عملکرد عالی :

در مقایسه با فریمورک React Native از نظر عملکراین Flutter و زبان دارت هست که دست بالا را دارد. به دلیل اینکه هیچ نیازی به جاوا اسکریپت ندارید تا با کامپوننت های نیتیو ارتباط برقرار کند. همین کار باعث افزایش عملکرا و بهره وری اپلیکیشن می شود.

Flutter مناسب چه کسانی است ؟

اگر قصد تولید سریع اپلیکیشن با ظاهر زیبایی را دارید ، قطعا فلاتر بهترین گزینه برای شما خواهد بود ، چرا که علاوه بر توسعه سریع اپلیکیشن کاهش هزینه های چشم گیری را به همراه دارد چونکه دیگر نیازی نیست برای یک پروژه از دو زبان مختلف یکی برای اندروید و دیگری برای ios استفاده شود و همین امر باعث کاهش زمان و هزینه می شود.

در صورتی که علاقه مند به یادگیری فلاتر هستید ، می توانید از دوره آموزش Flutter وب سایت سه گوش استفاده کنید .

دیدگاه ها
برای ثبت دیدگاه یا درج پاسخ باید عضو باشید

دیدگاهی تا کنون ثبت نشده است