فلاتر و فیوژا ؟ تکنولوژی برتر آینده ؟
برنامه نویسی
شنبه 19 بهمن 1398
سه گوش

فلاتر و فیوژا ؟ تکنولوژی برتر آینده ؟


فلاتر چیست ؟‌

فلاتر یک فریم وورک با قابلیت چند سکویی است ، یعنی اینکه می توانید با یک کد چندین خروجی متفاوت داشته باشید. در شروع کار فلاتر به شما امکان تولید اپلیکیشن هایی فقط برای اندروید و ای او اس را میداد. کمی بعد گوگل پروژه ای را تحت عنوان Hummingburd معرفی کرد که به شکل آزمایشی بود و می توانستید خروجی های وب ، محلی ( نیتیو ) موبایل ، دسکتاپ و حتی سایر دستگاه ها را بگیرید. با استفاده از کیت رابط کاربری گوگل می توانید یک بار کد بنویسید و در همه جا استفاده کنید.

google_flutter

تجربه توسعه دهندگان

ویژگی چند سکویی بودن فلاتر به تنهایی باعث می شود که دیگر نگرانی بابت ساخت ، تست و نگه داری چندین پلتفرم را برای یک پروژه نداشته باشیم . فلاتر از state ها استفاده می کند و قابلیت hot reload را در اختیار شما قرار میدهد که میتوانید تغییرات اعمال شده روی کد خود را سریعا ببینید و دیگر نیازی نیست کلا اپلیکیشن را مجدد اجرا کنید. این امر باعث شده است که بهره وری افزایش یابد و در مقایسه با توسعه در جاوا و سویفت افزایش سرعت در توسعه داشته باشیم. اگر توسعه دهنده اندروید باشید از مشکلات ان با خبر هستید. فلاتر از زبان دارت استفاده می کند که زبان برنامه نویسی خوبی است که اخیرا به واسطه یادگیری آسان آن ، محبوبیت زیادی پیدا کرده است .

کارایی نرم افزار و رابط کاربری

فلاتر از یک کیت رابط کاربری متریال از پیش طراحی شده را در اختیار شما قرار می دهد که می توانید اجزای مورد نظر آن را به راحتی تنظیم و سفارشی سازی کنید. عملکردی نزدیک به اپلیکیشن های نیتیو دارد و در مقایسه با ریکت نیتیو سریع تر و نرم تر است.

اگر چه در نسخه دسکتاپ و وب به اندازه ی موبایل خوب نیستند ، اما انتظار می رود که در اینده بهتر شود چون در حال حاظر این دو بخش در حالت آزمایشی هستند.

flutter-performance-ui

آینده فلاتر

اگر فلاتر محبوبیت خود را با همین سرعت حفظ کند ، مردم بیشتری به سمتش میروند و جامعه اماری بیشتری را تشکیل میدهند. فلاتر می تواند یک دگرگونی را ایجاد کند چرا که چیزی شبیه به آن قبلا ایجاد نشده است . ریکت نیتیو نزدیک ترین چیزی است که به آن رسیدیم اما با واسطه و پل ارتباطی اجرا می شود.

گوگل در حال ساخت سیستم عاملی است که پتانسیل جایگزینی سایر سیستم عامل ها را دارد. اسم این سیستم عامل Fuchsia است که در مراحل ابتدایی خود به سر می برد. فیوژا برای توسعه اپلیکیشن های خود از فلاتر استفاده می کند. با پشتیبانی زیاد فلاتر از فیوژا این قابلیت وجود دارد که تمامی اپلیکیشن های کاربردی ان وجود داشته باشد این کار ریسک عدم موفقیت سیستم عامل فیوژا را کاهش میدهد. همچنین گوگل قصد دارد تمامی برنامه های موجود برای آندروید را به فیوژا منتقل کند . 

آنچه که فیوژا را خاص میکند ، توانایی اجرای هر نوع معماری CPU است که این عمل مبتنی بر microkernel به نام Zircon است که قادر به اجرا روی موبایل ها ، دسکتاپ ها و سایر موارد دیگر است. همچنین امکان بهبود عمر باطری ، عملکرد و در تراشه های ان در اندروید نیز وجود دارد. این روند می تواند بزرگ باشد در صورتی که شبیه به ios شود. البته الان خیلی زود است که بگوییم موفق خواهد شد یا شکست خواهد خورد.

مشتاقانه منتظر فیوژا باشید...

منبع الهام گیرنده

 

دیدگاه ها
برای ثبت دیدگاه یا درج پاسخ باید عضو باشید

دیدگاهی تا کنون ثبت نشده است