راه های توسعه یک اپلیکیشن موبایل
برنامه نویسی
جمعه 24 آبان 1398
سه گوش

راه های توسعه یک اپلیکیشن موبایل


همانطور که از عنوان این مقاله پیداست ، می خواهیم به بررسی راه های تولید یک اپلیکیشن بپردازیم. اینکه کدام روش بهترین هست ، بستگی به معیار ها و نوع پروژه دارد که کدام یک پاسخگو نیاز یک پروژه می باشد ، لزوما سریع ترین روش ، بهترین روش مطلق نیست.

به شکل کلی در حال حاضر  چهار روش برای توسعه یک اپلیکیشن موبایل وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

۱ - بومی (Native)

اولین مسیری که از زمان به وجود آمدن سیستم عامل های موبایل وجود داشته ، توسعه دادن از طریق زبان های نیتیو یا محلی است . اگر بخواهیم امروزه سیستم عامل های موبایل را دسته بندی کنیم باید در دوسته اندروید و ios قرار بدهیم . اگر شما بخواهید از زبان های نیتیو استفاده کنید باید برای اندروید از جاوا یا کاتلین استفاده کنید و برای ios از سوئیفت بهره ببرید . مزیت هایی که این روش دارد ، پشتیبانی محکم گوگل و اپل از زبان مورد نظر است که بهترین نتیجه و عملکرد را دارد اما نکته مهم اینجاست که هزینه ها و زمان شما به شدت افزایش خواهد یافت چرا که شما باید از دو زبان برنامه نویسی متفاوت و دو پروژه متفاوت برای توسعه یک اپلیکیشن بهره ببرید تا بتوانید خروجی اندروید و ios داشته باشید که این امر باعث می شود روند توسعه و نگه داری پروژه سخت بشود چونکه برای تغییر یا اضافه کردن یک ویژگی جدید به اپلیکیشن خود باید روی هر دو نسخه اندروید و ios جدا گانه تغییرات را اعمال کنید.

۲ - وب ویو (Hybrid)

این روش یک روش قدیمی محسوب می شود که همانند یک webView عمل می کند و برای استفاده از سرویس های موبایل از جاوا اسکریپت به عنوان یک پل استفاده می کند. سرعت و عملکرد در این روش اصلا قابل مقایسه با سایر روش ها نیست و سرعت و عملکرد چندان جالبی را ندارد و دارای محدودیت هایی نیز هست اما با این حال پاسخگوی خیلی از پروژه ها می باشد . از فریم ورک های معروفی که می توان نام برد ، lonic و phoneGap هستند.

۳ - چند سکویی (crossPlatform)

این روش که خیلی روش مناسبی است و در ایران هم جا افتاده است ، استفاده از فریم ورک های معروف Flutter و ReactNative است . در این دو فریم ورک از کامپوننت ها و ویدجت ها استفاده می شود که در نهایت به شکل نیتیو رندر می شوند . در ریکت نیتیو از بستر جاوا اسکریپت برای تبدیل شدن به نیتیو استفاده می شود اما در فلاتر تماما سعی شده که به شکل مستقیم به نیتیو تبدیل شود و این امر باعث شده که Flutter سرعت و عملکرد بهتری داشته باشد .

۴ - پیش رونده ها (pwa)

این سبک اپلیکیشن ها هم متد جدیدی از توسعه اپلیکیشن ها هستند که برای کسانی که وبسایت دارند و نمی خواهند زیاد هزینه سنگینی کنند ، مناسب است . اپلیکیشن های پیش روند را نمی توان یک اپلیکیشن نیتیو در نظر گرفت چرا که کلا با روش های قبلی متفاوت است و شما هنگام استفاده از این روش نیازی به نصب فایل روی گوشی خود ندارید . پیش رونده ها از مرورگر و webApi ها  استفاده می کنند که این نوع اپلکیشن ها به شما دسترسی آفلاین به صفحات وب را می دهند . این روش میتونه یک روش مکملی برای کسب و کار ها باشد و نمی توان یک روش مستقل برای توسعه اپلیکیشن در نظر گرفت.

 

دیدگاه ها
برای ثبت دیدگاه یا درج پاسخ باید عضو باشید

دیدگاهی تا کنون ثبت نشده است