اموزش رایگان فلاتر (Flutter)
برنامه نویسی
دوشنبه 9 دی 1398
سه گوش

اموزش رایگان فلاتر (Flutter)


اگر علاقه مند به دنیای برنامه نویسی موبایل  باشید ، احتمالا اسم فلاتر (Flutter) را شنیده اید . در سال ۲۰۱۷ کمپانی گوگل از فریم ورک جدید خود ، یعنی فلاتر رونمایی کرد . Flutter با این که عمر بسیار کمی دارد اما به سرعت در میان برنامه نویسان محبوب و مورد توجه قرار گرفته است.

در ادامه کار قصد داریم ۸ ساعت از ویدیو های دوره اموزشی فلاتر وب سایت سه گوش را معرفی کنیم که کاملا این ۸ ساعت رایگان هستند و می توانید دانلود کنید و با فلاتر آشنا شوید.

جالبی کار اینجاست که شما تنها با یک بار کد نوشتن می توانید خروجی Native اندروید و ios بگیرید در حالی که اگر میخواستید به شکل جداگانه برای اندروید و ios اپلیکیشن تولید کنید ، باید دو زبان متفاوت را یاد میگرفتید که در زمان و هزینه اصلا به صرفه نخواهد بود.

البته تنها ویژگی Flutter چند سکویی بودن آن نیست !! ویژگی های خیلی بهتری هم دارد که شخصا خودم تجربشون کردم و واقعا برای من لذت بخش بودند که در ادامه مقاله به آن ها می پردازیم .

برای خواندن ادامه این بحث می توانید مقاله فلاتر چیست را بخوانید.

اگر دوست دارید که در مورد فلاتر بیشتر بدانید می توانید قسمت معرفی فلاتر را مشاهده کنید که به بررسی کوتاه می پردازیم تا فلاتر را به شما دوستان عزیز معرفی کنیم.

فریم ورک های زیادی برای برنامه نویسی چند سکویی موبایل وجود دارد که برجسته ترین ان ها ریکت نیتیو و فلاتر هستند . اگر می خواهید تفاوت های بین این دو را بدانید می توانید از قسمت مقایسه فلاتر با ریکت نیتیو استفاده کنید.

اگر فلاتر براتون جذاب به نظر رسیده و می خواهید زود تر شروع کنید باید یک سری از ابزار های مورد نیاز برنامه نویسی فلاتر را نصب کنید. اگر از ویندوز استفاده می کنید می توانید از قسمت نصب ابزار روی ویندوز استفاده کنید اما اگر از مک استفاده می کنید می توانید از قسمت نصب ابزار روی مک استفاده کنید.

قسمت مهیج کار می تواند شروع ان از این قسمت باشد ، یعنی تست کردن برنامه و ساخت شبیه ساز اندروید 

شاید دوست نداشته باشید از شبیه ساز اندروید استودیو استفاده کنید در این قسمت ما می پردازیم به بررسی بقیه شبیه ساز ها و شبیه ساز معروف جنی موشن را نصب می کنیم.

خب تا الان تمام پیش نیاز های شروع را انجام دادیم . فلاتر از زبان برنامه نویسی دارت برای توسعه استفاده می کند برای اینکه بخواهید فلاتر را یاد بگیرید باید حتما با دارت اشنایی داشته باشید . در عنوان های زیر می توانید به ترتیب با مقدمات زبان دارت اشنا شوید.

متغییر ها در زبان دارت

توابع در زبان دارت

دستورات شرطی در زبان دارت

آشنایی با عملگر ها در زبان دارت

حلقه ها در زبان دارت

کلاس ها در زبان دارت

لیست ها در زبان دارت

خب تا اینجای کار قدم های اولیه را با هم دیگه بر داشتیم !! از اینجا به بعد وارد دنیای فلاتر می شویم . اولین چیزی که باید درک کنید این است که اصلا ساختار فلاتر به چه شکلی است و فلاتر چگونه کار می کند.

در این قسمت یکم می خواهیم محیط کد نویسی خود را جذاب تر کنیم و البته حرفه ای تر !!! پس قسمت نصب تم و تست مجدد پروژه را ببینید.

فلاتر برای طراحی رابط کاربری خود از ویدجت ها استفاده می کند . ویدجت ها مثل آجر های یک ساختمان می مانند و فلاتر با استفاده از ویدجت ها می تواند ظاهر اپلیکیشن خود را بسازد . شروع کار با ویدجت ها

ویدجت های زیادی در فلاتر وجود دارد . اگر بخواهیم ویدجت های اختصاصی خود را بسازیم باید از ویدجت های Stateless و Stateful استفاده کنیم .

شاید در ابتدای کار نتوانید به خوبی تفاوت بین ویدجت های stateless و stateful را متوجه شوید اما برای درک بهتر قسمت تفاوت بین ویدجت های stateless و stateful را مشاهده کنید.

در دو قسمت زیرین کار خود را ادامه میدیم و جذاب تر می کنیم : 

کار بار رنگ ها و آیکن ها

پروژه ماشین حساب - بخش طراحی

اگر تا اینجای کار از فلاتر خوشتان امده است می توانید ادامه کار را پیگیری کنید .

دیدگاه ها
برای ثبت دیدگاه یا درج پاسخ باید عضو باشید

دیدگاهی تا کنون ثبت نشده است